agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2011, 09:10   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sabah saatlerinde koparın bitkiye zarar vermezsiniz.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 11:38   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın sevilseyyar öncelikle ellerinize ve emeğinize sağlık hayırlı olsun.

Arkadaşlarım cevaplamış sorunuzu ben biraz açmak istedim haddim olmayarak.Koltuklar 10cm olana kadar koparmayın lütfen.Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı gövdeyle koltuğun birleştiği yerden tutarak kırın(ileri geri yapmanız yeterli hemen kırılır) ama kırarken dikkat edin gövdenin ince kabuğunu soymamaya ve yaralamamaya.

Köke yakın yerlerde oluşan sürgünler, gövde ıslandığından dolayı orada kök salma sürgün verme olayı meydana geliyor bu da bitkiyi fazlasıyla yorar bunları alabilirsiriniz.Sulama kazıklarınızı biraz gövdeden uzağa alabilir ve derine batırırsanız sürgünlerin önüne geçebilirsiniz sanırım.

Biraz daha boy atsın yaprak alma işiniz olacak.İsterseniz aşağıdaki linkleri de inceleyin kafanızda oluşan sorularınıza belki cevaplar bulabilirsiniz.Bilgi paylaştıkça büyür

Topraksız tarım ile yapmaya çalıştıklarım
Topraksız Tarımda Profesyonelliğe İlk Adım

Birde çiçeklerin döllenmesi için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Şimdiden kolay gelsin bol hasatlar.

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 09:37   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
Çok teşekkürler sayın Jibuti;
Arkadaşlardan gelen bilgilerin bizim için değeri çok büyük.Malum bu işin acemisiyiz.Hatta konuştuğumuz bir bitki uzmanı ,daha önce bu işi yapmadığımız için "nasıl olup ta buna cesaret ettiniz"diyerek bizi biraz korkutmuştu.Ama biz zaten bu 200 metrelik yeri bilgilenmek ve tecrübe kazanmak için yaptık.Size ve diğer bilgili arkadaşlara soracak daha çok sorum olacak.Şu an önemli olan 2 tanesini hemen soruyorum.

Koltukların bazıları büyük bazıları küçük.Koparmak için büyümelerini beklememiz mi gerekiyor?Yani büyüyenleri alıp diğerlerinin büyümelerini mi beklemeliyiz?
Bir diğer sorum da, mantar ilacını çiçeklenme döneminde nasıl yapacağız?Mantar ilacının çiçeklere zarar verdiğini söylemişti aldığımız ziraat mühendisi.Çiçeklere zarar vermeden nasıl yapacağımızı anlayamadık.

Saygılar

sevilseyyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 09:46   #34
Ağaçsever

Bu arada fideleri ipe alma çalışmalarına başladık.Çünkü ağırlıktan yan yatan fidelerimiz oldu.Gövdelere takılacak aparatları sipariş verdik .Yarın sabah elimizde olacaklar.Biz şimdilik ipleri yukarı tellere asıp hazırlık yapıyoruzSon durumlarının 1-2 resmini ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2011, 19:02   #35
Ağaçsever

Çiçeklerin döllenmesi için öğlen sıcak saatlerde elimle birazcık silkeliyorum.Bu minik serada çiçeklerin döllenmesi için en uygun yolun bu olduğunu düşündük.

Eski 11-06-2011, 19:07   #36
Ağaçsever

Yapraklarımızda kenar kuruması

Resimlerde görüleceği üzere fidelerimizin alt yapraklarından başlayıp üstlere doğru çıkan kenarlarda kurumalar oluştu.Böyle bir problem konusunda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyoruz.
Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2011, 15:39   #37
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
bence daha ziyaede ısı deyşikliklerinden kaynaklandığı görüşündeyim
besin alımı kesintisizve zamanında yapılması yönünde
havalandırmaya özen gösterin
zaralı mücadeleyi saban erken saatlerde havanın açık oılduğu zamanlarda yapın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2011, 16:16   #38
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Degerli sevilseyyar

Sanirim blight yani YIKIM ve caresi yok kimileri bakir spreyliyor toplu olumden kurtarmak icin.Zaman kaybi...!

matrakmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2011, 19:32   #39
Ağaçsever

Sayın Matrakmurat;
Mesajınızı okuyunca kanım dondu resmen.Neden YIKIM? Sebebi nedir ki bakır spreylerle çare bulmaya çalışırlar?Biraz daha açıklama yaparsanız çok sevinirim.
Saygılar

Eski 12-06-2011, 19:39   #40
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
bence daha ziyaede ısı deyşikliklerinden kaynaklandığı görüşündeyim
besin alımı kesintisizve zamanında yapılması yönünde
havalandırmaya özen gösterin
zaralı mücadeleyi saban erken saatlerde havanın açık oılduğu zamanlarda yapın
Sayın İdris Şenol;
Geçen hafta perşembeye ve cumaya kadar çok sıcaktı.Ama o günlere kadar bu kurumalar başlamıştı.Burada yaprakları gösterdiğim bir tarım teknisyeni potasyum eksikliği olabileceğini söyledi.Ben damlamadan gelen sulamanın fazla olabileceğini düşünmüştüm.Seranın havalandırma camları sürekli açık sabahları nem dahi olmuyor.Besinleri periyodik zamanlarda veriyorum.Bugün potasyumu biraz arttırdım ve kurumalarda ilerleme gözlemlemedim.Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılar
not:Edirneli olduğunuzu okudum biz de Edirne liyiz

Düzenleyen sevilseyyar : 12-06-2011 saat 19:57 Neden: eksik bilgi aktarımı
Eski 12-06-2011, 21:09   #41
Ağaçsever

Seramızın bugünkü hali.

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2011, 23:35   #42
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. sevilseyyar,

Kendinize ait bir başlığınız olmadığı için seranızın kurulumu, gelişimi ve tarihçesi hakkında bilgi edinmek ve bu sürece göre yorum yapmak çok zor oluyor. Tavsiyem kendinize bir başlık açıp bugüne kadar yazdıklarınızıda moderasyona rica ederek o başlığa taşıtmanız. Seranızın gelişimini izlemek o zaman daha kolay olacak. Yorum yapmakta kolay olacak.

Mesela fide cinsiniz nedir? Oturak mı? Sırık mı? Geriye doğru araştırarak öğrendiğim kadarıyla fideleri 16 Mayısta diktiğinizi söylüyorsunuz. Son eklediğiniz resimleri bugün çektiğinizi varsayarsak (Çünki üzerinde tarih göremedim.) takriben bir aylık bir gelişim süreci var. Sn. Kudret Tezel' in fidelerinin açık teras ortamında günde 6 cm uzadığı bir süreçle kıyaslarsak sizin fidelerin şu anda 1,5-2 metre boylarda olması gerekirdi diye düşünüyorum.

Bu yüzden geçen Sn. ibrahimdoğan' a yaptığım eleştiriyi size de yapmak zorundayım. Eğer fideleriniz oturak cinsi değilse sizinde besleme probleminiz var gibi. Gübretaş' tan aldığınız gübreleri kullandığınızı yazıyorsunuz ama bunu hangi formüle göer karıştırdığınız ve EC-pH değerini kaça ayarladığınız hakkında bir bilgi yok. Belki yapraklardaki yanıklar besin eriyiğinize tam hakim olamadığınızdan da kaynaklanabilir.

Herhangi bir danışmanlık hizmeti alıyormusunuz? Yoksa sizde bizim gibi amatörce mi devam ediyorsunuz? Eğer profesyonel bir danışmanlık hizmeti alıyorsanız işinize karışmaz pek haddimize düşmez ama eğer amatörce didiniyorsanız gördüğümüz eksikleri söylemek zorundayız. Besin eriyiğiniz ve yaptığınız konroller hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz? Drenaj suyunu tekrar kullanıyormusunuz? Paylaşmakta sakınca yoksa uyguladığınız formül nedir? İz elementleri de katıyor musunuz? EC ve pH' ı kaça ayarlıyorsunuz ve rutin kontrolleri hangi aralıklarla yapıyorsunuz?

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 19:47   #43
Ağaçsever

Sayın Sarıcan;
Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.Dediğinizi yapacağım ve seranın başlangıçtan itibaren tüm gelişimini bir başlık altında toplayacağım.Yarın Kudret Hocamız ile buluşup seraya gideceğiz.Durum tespiti yapıp çözümü bulacağız birlikte.Sağolsun Kudret Hocamız değerli vaktini ayıracak bize.
Saygılar.

Eski 14-06-2011, 18:19   #44
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Degerli sevilseyyar
Phytophthora infestans/yikim bir mantar enfoksiyonudur.Ruzgar ve su sicramasi ile yayilir.Sicakta ve islak ortamda tetiklenir.Enfoksiyonlu bitkiden domates toplanilsa bile domates kisa surede curumeye baslar.

Yapilacak ilk islem enfoksiyona ugramis domates bitkisini diger domateslere bulasmadan acilen kokten cikarilmalidir.Terettudsuz...!
Bakir zehirli bir madde, amac mantari bununla durdurmaya calismak,ne kadar yavaslatsada durduramiyorsun kimileri sarmisak-lime denemeleri yapmakta.Bu isin erbeblarin kanaati simdilik caresi yok.
Insallah hepsine yayilmadan kurtaririsniz.
Saygilar..

matrakmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2011, 10:45   #45
Ağaçsever

Thumbs up Hayata dönen fidelerimiz

Günaydınlar Arkadaşlar;
Son günlerde fidelerde yaşadığımız sorunlara sonunda Kudret Tezel Hocamızın yardımlarıyla çözüm bulabildik.2 gün önce Kudret Bey ile seramıza geldik ve durum tespiti yaptık.Kullandığımız besinlerin tamamen hatalı olduğunu öğrenince aynı gün tüm hatlarımızı şebeke suyu ile tüm gün yıkadık.Dün sabah ta Kudret Bey ile beraber gelip kendisinin hazırladığı besin eriyiği ile sulamalarımıza başladık.Yapraklardaki kurumayı önledik ve fidelerimiz hayata dönmeye başladı.Dün akşam giderken boyunu kırmızı ip ile işaretlediğim 10-15 fidenin 12 saat gibi bir zamanda 2-3 cm uzamış olması bizi çok sevindirdi.
Kudret Bey'e bir kez daha teşekkürlerimizi iletmek isteriz.
Sağolun , eksik olmayın hocam.
Saygılar.

Not:Aşağıya işaretlediğim fidelerden birinin resmini koyuyorum.Bir gecelik gelişimi açıkça görülüyor;

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2011, 16:49   #46
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın sevilseyyar yapraklarda olan kurumlara düzelmeye başladığna sevindim
sizin dometeslerin yapraklarındaki kuruma yapttığım araştırmada TUZLANMADAN olduğnu bulduk bu sitedeki resimleri inceleyen lütfen
http://www.alata.gov.tr/turkce/yayin...0gubreleme.pdf

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 09:38   #47
Ağaçsever

Çok teşekkürler Sayın İdris Şenol,
Linki incelediğimizde aşırı tuzlanmanın etkilerini gösteren fotoğrafa bakınca aynı bizim yapraklardaki durumu gördük.Demekki bizim de tuzlanma birikintileri yüzünden yapraklarımız kurumaya başlamıştı.Sayın Kudret Tezel Beyin önerisiyle ilk gün tüm hatları ve kökleri şebeke suyu ile yıkamamızın çok faydalı olduğunu düşünüyoruz.
Saygılar.

Eski 17-06-2011, 10:06   #48
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. sevilseyyar,

Geçmiş olsun. Zamanında müdahele ile umarım en düşük zararla atlatmış olursunuz. Bu tecrübeyi yaşamanız belkide iyi oldu. Önümüzdeki yıllara ve profesyonel yatırımlara daha bilinçli başlamış olursunuz. Başarılarınızı ve sağlıklı haberlerinizi bekliyoruz.

Düzenleyen Sarıcan : 17-06-2011 saat 18:48
Eski 17-06-2011, 10:10   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın Sevilseyyar çok sevindim umarım daha iyi olur.Artık 10-15 günde bir drenaj suyunun ec sini ölçersiniz artık. En alt yapraklarda kuruma fazla ise fazla olan dalı lütfen gövdeye yakın yerden kesin.

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 22:06   #50
Ağaçsever

Sayın Sarıcan;
Çok haklısınız,bu işi fiilen yapmak hatalar da yaparak öğrenmenize sebep oluyor.Bundan sonra aşırı tuz alan bitkiyi hemen tanırımBir işe profesyonelce başlamak için önce A-B-C sini yaşamak ve tecrübe etmek gerekliliğine biz de inanıyoruz.Bu 780 fidelik serayı tam da bu amaçla kurmak istemiştik.Sayın Kudret Tezel hocamızın da desteğiyle hatamızı çok ta geç olmadan tespit ettik.Elleriniz,tırnaklarınız domates lekesi olmadan öğrenmeniz imkansız
Fidelerin gelişimini paylaşacağım.
Saygılar.

Eski 17-06-2011, 22:12   #51
Ağaçsever

Sayın Jibuti;
Şu an her sulamadan sonra geri dönen suyun EC sini ölçüyorum.3 sulamadan sonra 2.5 olan EC 1.80 lere düşüyor.Bu durumda besin takviyesi yapıyorum.2 gündür fidelerin gelişimi gayet iyi görünüyor.Alt yapraklarda budama yapmayı biz de düşünüyoruz.Yapraklardaki kuruma olayı kesildi.Ama önceden kalan kurumuş yaprakları alacağız.
Saygılar.

Eski 18-06-2011, 23:31   #52
Ağaçsever

Bugün seramızda budama yaptık.Meyve altında kalan yaprakları ve çiçeklerin hemen altında kendine yer yapmaya çalışan(!) koltukları aldık.Ama ne yazık ki farkettik ki ilk zamanlarda almadığımız bazı koltuklar büyümüş çiçek yapmıştı.Onlara da acımadık ve aldıkFidelerimizi 2-3 gündür Kudret Beyin besin eriyiği ile sulamaya başladığımızdan beri gelişimler gayet iyi görünüyor.Kudret Bey de sağolsun bugün bir ara uğrayıp fidelerimizi gözlemledi.Bu arada bizim hatalarımızdan birinin de hatları uzun tutmamız olduğunu anladık.Drenajımız optimum değil ama ne olursa olsun daha kısa torbalar yapsaydık(şu an torbalarımız 17-18 metre) daha iyi sonuçlar alabileceğimizin farkına vardık.Hatların başındaki ve sonundaki bitkilerin gelişimi bunu açıkça gösteriyor.Hat sonundaki köklerde tuz birikimi fazla olduğundan gelişimleri zayıf.Hat başındakiler çok daha canlı ve sağlıklı.Bir de haftada 1 kere bitki köklerini yıkamanın gerektiğini söyledi bugün Kudret Bey.Haftada 1 kez kökleri yıkadığımızda birikmiş tuzları bertaraf edebileceğimizi düşünüyoruz.Yine de meyvelerimiz büyüyor
Alt yapraklar alınınca gözü gönlü açıldı bebek domateslerin
Saygılar.

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2011, 23:36   #53
Ağaçsever

...

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2011, 23:47   #54
Ağaçsever

...

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2011, 00:58   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın sevilseyyar, gerçekten özenle hazırlanmış bir seranız var. Ancak sizinde gördüğünüz gibi kuruluşta bazı basit hatalar yapılmış. bunlar herzaman olabilir. Birdahaki sezonda yapılan hataların düzeltilerek çok başarılı olacağınıza bütün kalbimle inanıyorum. Bence önemli olan sizin bu işe gönül vermeniz ve işinizi gerçekten severek, ama çok severek yapmanız. Bunu bizzat seranızda çalışmalarınızı izliyerek gördüm. Bence en önemlisi budur. Diğer hatalar nasıl olsa düzelecektir. Başarılı olacağınıza inancım tamdır.
Kolaygelsin.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 09:15   #56
Ağaçsever

Sayın Kudret Tezel;
İyi dilekleriniz ve bize desteğiniz için çok teşekkürler.Biz de hatalarımızı düzelterek bu işe devam etmeyi canıgönülden istiyoruz.
Dün serayı ziyaret ettiğinizde ,daha önce kullandığımız besinlerde calsiyumun hemen hemen hiç olmadığını ,büyük eksiklik olduğunu söylemiştiniz.Üzülerek söylüyorum ama söylediğiniz gibi calsiyum eksikliğinin etkilerini bu sabah seraya gelince meyveleri incelerken gördük.İnternetten de araştırınca calsiyum eksikliğinden kaynakladığı kanısına vardık.İlk sürgünlerdeki bazı meyvelerde(özellikle daha küçük olanlarda) dip kısımlarda kararmalar mevcut.Resimlerini hemen çektim ve buraya ekliyorum.Sevindiğimiz de şu ki şu an kullandığımız besinde calsiyum dengeli olduğundan daha sonraki meyvelerde umarım bunu yaşamayacağız.Meyvelerin büyük çoğunluğunda bu lekeler yok ama yine de lekeli olanlar var.Buraya serada yaşadığımız iyi veya kötü herşeyi yazıyorum ki konuyla ilgilenen arkadaşlara fikir versin.
Saygılar.

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2011, 09:39   #57
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın sevilseyyar,

Paylaşım demek işte bu. İşler olumlu giderken insan tecrübe kazanamıyor ki. Başarısızlıkları saklamak insanın kendini kandırmasıdır. Her geçen gün daha iyiye gideceğinizi umuyor bol hasatlar diliyorum.

Eski 19-06-2011, 14:46   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
sayın sevilseyyar.seranızı ilk ziyaretimde kullandığınız besin eriyiğinin yanlış olduğunu, hiç kalsiyumun olmadığını,beraberce tesbit etmiştik.Zararın nersinden dönülürse kardır demiş atalarımız. İnşallah az kayıplarla atlatılırda sizede fazla üzüntü olmaz.
Biliyorsunuz ilk eriyiği ara bir besleme olarak düşündük 5-10 günlük bir tatbikattan sonra , yani bu hafta gerçek beslemeye geçip zararı bertaraf etmeye çalışacağız.
Sayın sarıcana katılıyorum, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 17:38   #59
Ağaçsever

Çok teşekkürler Sayın Tezel;
Biz de az zararla atlayacağımıza inanıyoruz.Yaşayarak öğrenmek bu demek işte.Bilgi paylaşımına gelince , "Topraksız Tarım" konusunda çok yeniyiz ama bugüne kadar sizin ve diğer arkadaşların paylaşımlarından ne çok şey öğrendiğimizi düşününce ,yaşadığımız iyi-kötü herşeyi mümkün olduğunca paylaşmamak haksızlık olur diye düşünüyoruz.
Saygılar.

Eski 20-06-2011, 08:50   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Sayın Sevilsayar,

Yaşadığınız problemin bir benzerini bende geçen sene yaşamış idim.

Hakan Öncü / Durgun Suda Domates

Bu sayfada 23 numaralı mesajda benzer resimler var. Benim sıkıntım besin eriyiği olan suyumun iyi karışmaması ve oksijen seviyesinin düşmesi idi. Kısaca hava taşımda sorun oluştu buda suyun hareketini ve oksijenini engelledi. Belki bir fikir olur size .

İyi günler.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024